UK Racing Results
Monday, 11th December 2017

Racing Results - 8th June 2006

Horse racing results from 8th June 2006, covering racing from Hamilton, Haydock, Huntingdon, Newton Abbot, Tipperary and Uttoxeter

To browse through our horseracing racecourse results archive simply use the horse race results calendar to the right. UK Horse Race results and online free horse racing bets.

Show Tote Payouts

Hamilton

14:00
1 Majestic Roi R Winston 4-5 Fav
3 Adaptation K Darley 6-1
7 Top Tier R Ffrench 5-1
14:30
1 Boanerges D Holland 9-1
6 Blue Maeve S De Sousa 10-1
3 Enjoy The Buzz R Keogh 9-1
15:00
4 Beverley Beau Kristin Stubbs 6-1
1 Mostanad D Holland 8-1
6 Underthemistletoe M Stainton 33-1
15:30
4 Nevada Desert Dean Mckeown 5-1
5 Middlemarch F Lynch 7-1
3 Fair Shake K Darley 22-1
16:00
1 Liberate S Sanders 8-11 Fav
9 Hi Dancer L Enstone 14-1
4 Bramcote Lorne D Holland 4-1
16:30
4 Dizzy In The Head R Winston 5-1
8 Yorkshire Blue F Lynch 9-2
2 Raccoon S Sanders 4-1 Fav
17:00
8 Shekan Star K Darley 5-1
2 Bronze Dancer R Winston 11-4 Fav
9 Zeydnaa T Hamilton 11-1

Haydock

14:20
1 Picture Frame A Culhane 8-13 Fav
6 Two Sips Sue P Hanagan 12-1
2 Pirner's Brig Dale Gibson 66-1
14:50
4 Methaaly Martin Dwyer 6-1
1 Rogue A Mccarthy 50-1
9 Home Sweet Home N Callan 12-1
15:20
7 My Gacho J Fortune 16-1
8 Lake Garda N Callan 15-2
5 Trojan Flight A Culhane 13-2
15 No Grouse F Norton 16-1
15:50
5 Tawaassol Martin Dwyer 9-4
8 Imperial Sword J Fortune 8-1
3 Charles Darwin F Norton 25-1
16:20
5 Quito A Culhane 9-2
1 New Seeker P Robinson 2-1 Fav
7 Cape Columbine J F Egan 11-1
16:50
16 Trouble Mountain Dale Gibson 9-1
13 Brief Goodbye M Fenton 25-1
8 Dragon Slayer T Quinn 10-1
17 Oddsmaker F Norton 66-1

Huntingdon

18:35
14 Southern Bazaar P Mcdonald 7-2 Fav
1 Ethan Snowflake O Nelmes 11-1
11 Tianyi J Kington 14-1
19:05
2 Appach A Thornton 7-2
6 Lord Of The Hill S Durack 16-1
1 Master Papa P Kinsella 11-4 Fav
19:35
6 Goblin L Aspell 10-3
4 Serbelloni Christian Williams 2-1 Fav
1 River Bailiff Mr P York 25-1
20:05
3 Hunting Lodge Mr Felix De Giles 7-2
4 Montys Island Christian Williams 9-4
7 Nannys Gift T Siddall 16-1
20:35
12 Carricklee Boy O Nelmes 50-1
11 Tacita Mr M Wall 11-1
1 Joe Deane A Glassonbury 6-1
21:05
4 Gaelic Roulette L Aspell 25-1
1 Kyno J Ennis 13-2
8 Jug Of Punch C Honour 50-1

Newton Abbot

14:10
1 Complete Outsider W Hutchinson Evens Fav
5 Lucifer Du Montcea G Supple 200-1
9 Tyre Hill Lilly Miss L Gardner 16-1
14:40
1 Sou'wester J Tizzard 13-8
2 Welcome Stranger J E Moore 4-6 Fav
3 Cash Back C Honour 50-1
15:10
4 Bearaway T J Murphy 11-2
2 Kings Brook A Thornton 7-1
3 O'toole R Johnson 5-4 Fav
15:40
1 Windy Spirit Miss P Gundry 8-1
10 Star Time Miss R Davidson 6-1
4 Jack Durrance Miss Faye Bramley 17-2
16:10
7 Sesame Rambler J E Moore 5-1
6 Mcbain R Johnson 4-6 Fav
8 Fallout W P Kavanagh 20-1
16:40
4 Avesomeofthat W P Kavanagh 9-2
10 Inn For The Dancer S Fox 15-2
12 Top Trees M Bradburne 10-1

Tipperary

17:30
10 Overbury Affair P W Flood 10-3
11 Sigma Techs (Ire) D F O'regan 6-1
6 Jack Monday (Ire) D J Condon 25-1
18:00
1 Silent Jo (Jpn) R T Dunne 4-9 Fav
3 Bernabeu (Usa) P W Flood 5-1
7 Sense Of Awareness (Ire) D N Russell 25-1
18:30
7 The Foyle (Ire) A P Crowe 7-2
3 Red Acres (Ire) R J Molloy 16-1
6 Stealing Moments (Ire) R Walsh 11-4 Fav
19:00
7 Telemachus D F O'regan 6-4
1 Flying Knight (Ire) A P Cawley 25-1
8 Tomorrow's Dream (Ire) R Walsh 11-10 Fav
19:30
5 Permiya (Ire) J M Allen 9-2
19 Thejamman (Ire) A P Crowe 16-1
18 Eurotech (Ire) R J Molloy 10-1
20:00
16 Keep'nitreal (Ire) Mr J J Doyle 8-1
11 Markason (Ire) Mr D Murphy 10-1
19 Flickering Star (Ire) Mr P M Byrne 20-1
20:30
3 Daramas (Ire) Mr C J Sweeney 5-2 Fav
1 Aldhaher Beebers (Ire) Mr J T Carroll 12-1
10 Sharp Dressed Man (Ire) Mr B Connell 9-2
21:00
7 G'day Mate (Ire) Mr J P Magnier 5-1
1 Cobham Ms K Walsh 11-4
6 Fair Comment (Ire) Mr B O'neill 25-1

Uttoxeter

18:15
1 Dune Raider R Thornton 7-4 Fav
2 Cardington D Elsworth 11-4
5 Rythm N Rhyme L Treadwell 100-1
18:45
10 Theflyingscottie T Messenger 7-1
7 Positano R Greene 33-1
8 Mabel Riley R Thornton 8-1
13 Pedler's Profiles E Dehdashti 25-1
19:15
9 Silver Dagger M J Mcalister 5-1
3 Supreme Return R Thornton 11-1
10 Terramarique M Foley Evens Fav
19:45
2 Lilac W Hutchinson 3-1
7 Royaltea G Lee 5-1
5 Amalfi Storm Mr T Greenall 5-2 Fav
20:15
10 Omni Cosmo Touch D Elsworth 7-2
7 Elenas River R Johnson 7-2
3 Cruising River T J Murphy 7-1
20:45
8 Sultan Fontenaille K Burke 12-1
12 Wot Way Chief T J Dreaper 7-1
10 Deputy Mayor Mr R Tierney 28-1
16 Memories Of Gold Mr D England 50-1
21:15
2 Annie's Answer A Dobbin 7-4 Fav
1 Golden Streak A P Mccoy 5-2
6 Overton Lad J Diment 33-1